5 ключови UX дизайн рамки, които да познаваш като дизайнер

Би ли започнал да изграждаш UX дизайн без план и посока? Това е като да тръгнеш да строиш пясъчен замък без никаква представа къде да струпваш кофичките с пясък. Курсът UX Discovery - септември 2024 ще надгради знанията и уменията ти в UX дизайна и ще ти помогне да навлезеш по-дълбоко в процеса по проучване на потребителите, както и тестването на прототипи, за да не се захваща с UX дизайн без да си подготвен.
По повод предстоящия му старт, днес ще те запозная с някои основни UX дизайн рамки, които могат да насочват работата ти. Разбира се, първо ще започнем с това какво изобщо е UX design framework (както със сигурност ще ги срещнеш в практиката си).
Какво е UX дизайн рамка?
UX дизайн рамката е онзи план, който подсказва къде ще бъде подвижният мост, колко дълбок ще е ровът и на какво разстояние ще разположиш бойниците на пясъчния си замък. Ще ти подскаже колко и какви кофички да ползваш, как да ги комбинираш и кога да намесиш греблото.
Тя ще ти помага с вземането на решения при справянето с казуси в процеса на създаване на дизайн. Защото е комбинация от инструменти, процеси, работни практики и протоколи при работата по дизайн проекти.
Изключително ценна е, особено за по-големи екипи, когато има нови попълнения, или когато си взаимодействат няколко екипа, тъй като помага за това всички да са на една страница.
Източник: Ramotion
Затова и са важна част от работата на дизайнерите. В следващите редове ще повдигна завесата към някои от най-популярните примери.
Популярни видове UX дизайн рамки
Съществуват различни видове рамки, по които екипът ти може да се води. Някои от по-популярните са:
1. Design Thinking
Или рамката на дизайн мисленето. Тя се фокусира върху потребителите и има пет етапа. Това включва:
1. Да разбереш от какво се нуждае потребителят;
2. Да дефинираш проблема, който искаш да решиш с работата си;
3. Да разработиш идеи за потенциални решения;
4. Да създадеш прототип;
5. А после и да го тестваш.
Запомни обаче, че на база на обратната връзка, може и да се върнеш към чертожната дъска.
2. Double Diamond
Рамката Double Diamond насърчава иновациите и креативното мислене в процеса на работа. Тя спомага за подобряване на колаборацията като разделя процеса на два етапа (затова и диамантите са два).
Всеки етап се състои от две стъпки:
• Първи етап – съдържа стъпките на Проучване и Дефиниране на задачите и проблемите, които екипът трябва да реши с работата си.
• Втори етап – етапът на разработка, в който се създават Прототипи и се събира и анализира Обратна връзка от реални, крайни потребители, след тестване.
Източник: Wikipedia
3. Lean UX
Lean UX рамката има три етапа и се фокусира върху крайния резултат от цялостната дейност. Решенията се базират на проучвания и налични данни, вместо на допускания. На първия етап дизайнерите Обмислят, правят проучвания, идеи, модели и сторибордове. На втория етап Създават mockup-и, опростени дизайни, формират хипотези и разработват прототипи.
На третия етап следва Проверка на свършената работа, чрез събрани данни, тестване и обратна връзка от потребители и заинтересовани лица.
4. BASIC рамка
BASIC UX е рамка, която залага на пет основни аспекта:
• B за Beauty – дали продуктът е приятен за окото.
• A за Accessibility – дали всички потребители имат равен достъп до него.
• S за Simplicity – дали облекчава и улеснява действията на потребителите.
• I за Intuitiveness – дали може лесно да бъде разучен и използван.
• C за Consistency – дали се държи последователно, без изненади и според очакванията.
С други думи, в процеса на разработка дизайнът се тества спрямо всеки от принципите, залегнали в BASIC UX рамката.
Източник: BASIC UX
5. Hooked модел
Разработен от Нир Еял и подробно представен в книгата Hooked: How to Build Habit-Forming Products, Hooked моделът се фокусира върху това продуктите да носят стойност. Самият модел има 4 основни етапа:
1. Откриване на вътрешните или външни фактори, които предизвикват определена реакция и действие;
2. Дефиниране на действието, което искаш да изпълнят потребителите;
3. Залагане на неочаквана полза, която потребителите биха получили, ако осъществят това действие;
4. Създаване на предпоставки и мотивация потребителите да се задържат на продукта (каквато е целта на социалните мрежи, например).
За какво ти е рамка за UX дизайн?
Рамката, по която може да се реализира даден UX дизайн, улеснява комуникацията, колаборацията и цялостния процес по разработка на един продукт. Не ти диктува как да си свършиш работата, а по-скоро помага на екипа да възприеме хомогенен и систематичен подход към реализация на проекта.
Когато в екипа си се придържате към такава, грешките се минимизират, ефективността се увеличава и колаборацията носи положителни резултати.
Имай предвид, че петте примера, които разгледахме, не са единствените възможни рамки за UX дизайн. В практиката ще попаднеш и на други, но затова е важно да знаеш какво представляват и каква е ролята им.
По тази причина, ще им обърнеш внимание и в предстоящото обучение по UX за напреднали. Практическият курс UX Discovery - септември 2024 ще ти помогне да надградиш уменията си, затова не се колебай и се включи, ако си се прицелил в кариера като UX/UI дизайнер. Очакваме те!