Какво трябва да знаеш за дигиталната манипулация?

Днес фотографиите ти позволяват да създаваш изкуство. И дори няма нужда ти да си ги правил. Дигиталната фотоманипулация е начинът, по който от обикновен залез над София можеш да създадеш рушащ се в апокалипсис град. Това ще бъде и една от най-вълнуващите теми, които ще разгледаш в курса Photoshop Advanced - септември 2024.
Не се колебай да се включиш, ако си готов да надградиш уменията до тези, привични на експерт. А по повод старта на курса и разнообразието от теми, които ще покриете заедно с лектора-практик, реших в аванс да ти разкажа повече за дигиталната манипулация.
В следващите редове ще говорим за това какво и как можеш да постигнеш с тази практика, а и как може да ти е от полза като графичен дизайнер.
Дигитална Манипулация vs. Редакция vs. Ретуш
На английски трите термина са много по-близо един до друг, отколкото на български, но смятам, че е важно да разгледаме основните разлики. Всички фотографи правят редакция и ретуш на снимките си. Днес това е част от индустрията. Дизайнерите може също да изпълняват задачи, свързани с ретуширането на снимки, особено корпоративна фотография или продуктови снимки.
Ретушът и редакцията са процес по корекция на цветовете, светлината и контраста, коригирането на дефекти и т.н. Целта е да подсилиш вида на вече добра снимка. Това ти позволява да я стилизираш по начин, невъзможен за един фотоапарат при заснемането.
С други думи, стремиш се към цялостно подобрение на вида, за разлика от дигиталната фотоманипулация. При нея изцяло променяш оригиналното съдържание на едно изображение.
Източник: FixThePhoto
При нея можеш да направиш от нещо много малко – като подмяна на настилката или небето, до нещо много голямо, чрез което да създадеш изцяло нов art продукт. Повечето фотографи не се занимават с фотоманипулация – това е в сферата на графичните дизайнери, поради спецификите ѝ, с които ще те запозная в следващите редове.
Специфики на дигиталната манипулация
За да правиш впечатляваща дигитална манипулация, трябва да владееш до съвършенство инструментите на програма за растерна графика като Photoshop. От много простички, напомнящи по-скоро ретуш, до изключително сложни – като комбинирането на различни 3D обекти, това е изключително творчески заредена практика.
Чрез инструментите на софтуера можеш да премахваш обекти, да създаваш маски, дори да наложиш създадени от теб ефекти и напълно да промениш атмосферата на изображението. Трябва да умееш да работиш с различни ефекти, а освен това да съобразиш много допълнителни детайли:
1. Перспектива – особено ако съчетаваш снимки, снимани под различен ъгъл, трябва внимателно да изградиш концепцията, за да не изглеждат криво.
2. Светлина – различните снимки съдържат обекти, осветявани от различни страни. Ще ти се наложи или да ги завъртиш така, че осветяването да съвпада, или напълно да го коригираш.
3. Сенки – всеки обект хвърля своя специфична сянка. Ако привнасяш в една снима нов обект, трябва да съобразиш как той хвърля такава и как му влияят останалите обекти.
4. Пропорции и мащаб – ако искаш фокусът да пада върху близък обект, трябва да съобразиш как се отнася като мащаб спрямо това, което имаш на фон.
5. Сливане на цветове и текстури – тъй като работиш с различни снимки, естествено цветовете и текстурите им ще се различават, понякога минимално, понякога много явно. Можеш да търсиш снимките с цветове, които биха се сливали лесно, или да използваш инструменти като Photo Filter или Gradient Map, за да коригираш.
Това е малка част от всичко, за което трябва да следиш при процеса по дигитална манипулация, който отнема време и усилия.
Ако искаш да се запознаеш с тънкостите и спецификите по-подробно, не пропускай предстоящото обучение за напреднали. В него ще видиш кои инструменти могат да са ти от най-голяма полза, но най-важното – ще разбереш процеса по подбор на ресурси и изграждането на концепция.
Проекти, подходящи за дигитална манипулация
Практиката на дигитална манипулация често бива критикувана, защото се използва за създаването на нереалистични образи в списания, в социалните мрежи и т.н. Но като средство за себеизразяване и създаване на изкуство е несравнима, особено ако не умееш да рисуваш, а искаш да създаваш впечатляващи светове и образи.
Автор: Росен Дуков
Инструментите, които можеш да използваш, ти дават огромна свобода да създадеш всичко, което си представяш. Много често това е водеща практика при създаване на промоционални постери и плакати за филми и сериали.
Освен това, чрез дигитална манипулация можеш да правиш впечатляващи корици за книги и тематични списания, както и всякакви материали, които се нуждаят от по-специфична визия.
Ако искаш и ти да овладееш този подход за създаване на уникално изкуство, включи се още сега в предстоящия курс. В него още разгледаш спецификите на рекламния дизайн и създаването на опаковки, както и работата със специални ефекти, надграждайки текущите си умения до експертни. Запиши се за Photoshop Advanced - септември 2024 още днес. Очакваме те!